Aktuálně: variabilní setí obilnin
Technologie variabilního setí se v průběhu let rozšířila především u široko řádkových plodin, v současné době začíná být tato technologie velmi žádaná také u ozimých obilnin. Variabilní setí však, podle nás, není zárukou snížení spotřeby osiva ani zvýšení výnosu plodin. Variabilní setí vnímáme jako přizpůsobení počtu rostlin jednotlivým heterogenním částem pozemku.
Variabilní setí právě proto doporučujeme na farmách s vysokou heterogenitou pozemků v kombinaci s dalšími variabilními aplikacemi – morforegulací, fungicidní ochranou a hnojením N. Právě pozdější hnojení N může být negativně ovlivněno rozdílnými úrovněmi výsevku při zohlednění pouze aktuálního stavu vegetace vyjádřeného vegetačním indexem, podle kterého se typicky provádí produkční a kvalitativní hnojení pšenice ozimé.
Přínosům a strategiím variabilního setí bychom se rádi věnovali v průběhu zimních měsíců. Teď, v době setí, bychom rádi upozornili na úskalí, se kterými se setkáváme na farmách – především na vysoké rozdíly dávek osiva mezi jednotlivými, heterogenními zónami pozemku.
Na obrázku můžete vidět rozdílné hodnoty indexu NDVI při různých výsevcích jarního ječmene (2, 3, 4, 5 MKZ/ha). Uvědomujeme si extrémní příklad změny dávky, přesto bychom i na tato úskalí chtěli upozornit. Technologii variabilního setí považujeme za přínosnou, ale je nutné respektovat a pracovat s jednotlivými zónami výsevku individuálně i při pozdějších variabilních aplikacích N, které zohledňují aktuální stav vegetace. Obecně uplatňovaná teze o korelaci mezi výnosy a vegetačními indexy platí za předpokladu uniformního výsevku.
Obr. 1 Vliv změny počtu rostlin / výsevku na hodnoty indexu NDVI
S těmito, ale i dalšími problémy si umíme poradit. Proto nás neváhejte kontaktovat.